هدیه رایگان با هر خرید ویزا کارت
برگه نخست/اخبار/ورود بیت کوین به بورس توسط شرکتی سوئدی

ورود بیت کوین به بورس توسط شرکتی سوئدی

ورود رسمی بین کوین به بورس تهران با حضور یک شرکت سوئدی در ایران و قبول سپرده‌های بیت کوینی و تبدیل به ریال برای سرمایه‌گذاری در بورس تهران کلید خورد و همچنین کارشناسان ایرانی معتقد هستند، بلاک چین تکنولوژی رایج نگهداری اطلاعات در آینده خواهد بود.
بیت کوین

به گزارش خبرنگار ایبِنا، استفاده از بیت کوین که یک نوع ارز رمزگذاری شده و به عبارتی همان ارز دیجیتال است در دنیا رواج یافته و حجم بسیاری از معاملات را به خود اختصاص داده است این نوع ارز مبتنی بر فناوری بلاک چین است که در زبان فارسی به آن فناوری زنجیره بلوک می‌گویند.

هرچند حجم معاملات با بین کوین در ایران بسیار محدود است اما رواج استفاده از این نوع ارز دیجیتال در سایر کشورها رونق گرفته است ولی بانک‌های مرکزی دنیا نگرانی‌های جدی در خصوص ریسک استفاده از بیت کوین و فعالیت‌های پول‌شویی در این خصوص دارند ولی علی رقم تمام این نگرانی‌ها، انجام معاملات با بیت‌کوین در سطح دنیا در حال گسترش است تا جایی که به‌تازگی یک شرکت سرمایه‌گذاری تازه ثبت‌شده در سوئد به نام “بریو نیو ورلد” سپرده‌هایی را به بیت کوین قبول و آن‌ها را برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس تهران به ریال ایران تبدیل می‌کند.

جذب سرمایه در این شرکت به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران که هنوز هم پابرجا است از طریق بیت کوین (پول دیجیتالی) انجام می‌پذیرد و این شرکت هیچ حساب بانکی در سوئد ندارد اما یک حساب بانکی در ایران برای سرمایه‌گذاری در بورس تهران دارد و با این کار به دنبال یافتن سرمایه‌گذاران علاقه‌مند جدید در بین استفاده‌کنندگان از بیت کوین در ایران و اروپاست. این شرکت همچنین به‌صورت کامل، دستورالعمل‌های مقابله با پول‌شویی را که توسط نهادهای سوئدی و اروپایی توصیه‌شده رعایت می‌کند.

هر چند تبلیغات منفی و نگرانی در خصوص پولشویی در انجام معاملات با بیت‌کوین همچنان در کل دنیا پابرجا است ولی علی رقم تمام این موارد  همچنان فناوری “بلاک چین” که از دنیای ارزهای دیجیتال آغازشده، به رشد سریع خود ادامه می‌دهد و توانسته جایگاه خود را به‌عنوان یک تکنولوژی کاملاً مفید که قابلیت بهره برداری در زمینهٔ مای مختلف دارد را تثبیت کند.

تعریف تکنولوژی بلاک چین با یک مثال ساده روشن می‌شود. از این رو هنگام سپرده‌گذاری در یک بانک، اطلاعات مالی هر فرد در یک پایگاه داده بزرگ ذخیره می‌شود ولی در فناوری بلاک چین با تقسیم پایگاه داده به مجموعه‌های کوچک که بلاک نامیده می‌شود، مشکل حل‌شده و در این شیوه هر بلاک یک‌جور برچسب (Label) است که آن را به بلاک قبلی پیوند می‌دهد ازاین‌رو با این شیوه هر فرد می‌تواند تمام پایگاه داده را که از قسمت‌های مجزا تشکیل‌شده گردآوری کند؛ به عبارتی هر فرد می‌تواند یک نسخه از کل پایگاه داده را که زنجیره بلوک نامیده می‌شود، ذخیره کند و این مجموعه‌های بسیار کوچک بین کاربران ردوبدل و به اشتراک گذاشته می‌شود.

مدیرعامل شرکت دا تین در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا در این خصوص گفت: بین کوین یکی از انواع ارزهای رمزگذاری شده و از مهم‌ترین آن‌ها است که بر فناوری به اسم بلاک چین مبتنی است و بلاک چین کاربردهای مختلفی را در دهه آینده در نگهداری اطلاعات و تسهیل مبادلات مالی در دنیا خواهد داشت و تحولاتی بزرگی را در حوزه‌های مختلف ایجاد خواهد کرد.

علی دانشگر اظهارداشت: یکی از کاربردهای بلاک چین در ارزهای رمزگذاری شده و به عبارتی ارزهای مجازی است که بر مبنای بلاک چین یا دفتر کل توزیع‌شده کار می‌کند و بیت کوین هم یکی از پول‌های رمزی و از معروف‌ترین آن‌ها است.

وی تصریح کرد: بلاک چین در آینده کاربردهای فراوانی خواهد داشت و یکی از کاربردهای آن دفتر کل و خزانه‌داری توزیع‌شده است به‌عبارتی‌دیگر لازم نیست دیگر در یک فضای مرکزی اطلاعات تمام دادوستدها ثبت شود و تنها در آن فضا مرکزی معلوم باشد که مانده‌حساب افراد چقدر است.

وی افزود: در این شیوه، اطلاعات دادوستدها پخش و در سیستم‌های مختلف توزیع می‌شود ازاین‌رو به دلیل مزیت‌های این شیوه، در آینده نگهداری اطلاعات با این روند رواج پیدا خواهد کرد و کسی نیز مشکل خاصی با آن ندارد.

مدیرعامل شرکت داتین تصریح کرد: در بحث ارزهای رمزگذاری یا همان ارز مجازی به دلیل ماهیت آن، یکسری از حساسیت‌ها  و نگرانی‌های جدی در کل دنیا در بحث پول‌شویی وجود دارد و در ایران نیز همانند دنیا در بهره‌گیری از این فناوری مالی با توجه کافی به این مسئله و تمام جنبه‌های آن خواهد شد.

دانشگر با بیان این‌که ورود این فناوری به کشورهای دیگر بسیار زودتر از ایران انجام‌شده، یادآور شد: این رخداد مزیت خوبی برای بهره‌مندی از تجربیات موفق دیگر کشورها در استفاده از بین کوین و فناوری بلاک چین فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: بحث ارزهای رمزگذاری شده و بیت کوین آن‌قدر در دنیا رواج پیداکرده و معاملات در سطح وسیعی با آن صورت می‌گیرد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت ازاین‌رو در تمام کشورها، فعالیت‌های برای تدوین قوانین استفاده از این فناوری در حال شکل‌گیری است و در بعضی کشورها نیز شکل‌گرفته است.

دانشگر تأکید کرد: قواعد و قوانین رگولاتوری در این بخش باید از سوی نهادهای ناظر تدوین و مشخص شود تا منجر به سوءاستفاده و ضرر استفاده‌کنندگان از این فناوری مالی نشود.

مدیرعامل شرکت داتین با اشاره به این‌که رواج استفاده از بیت کوین در معاملات در ایران در حال حاضر بسیار کوچک است، گفت: این فناوری بسیار در ایران تازه‌وارد و نوپا است ازاین‌رو فناوری‌های نوین همواره با ریسک بالا همراه هستند و توصیه من به استفاده‌کنندگان از این نوع پول‌های رمزگذاری شده و امثال مشابه آن احتیاط است.

وی در خاتمه افزود: انجام معاملات با پول‌های رمزگذاری شده از ریسک بالایی برخوردار است البته افراد زیادی هم وجود دارند که این نوع از فعالیت برای آن‌ها جذاب و پذیرای ریسک آن نیز هستند.

ورود بیت کوین در بورس تهران به‌طورقطع سرآغازی برای انجام معاملات با بیت‌کوین در حجم‌های وسیع در کشور است و در حال حاضر قیمت هر بیت کوین در بازار 959 دلار رقم خورده و نرخ آن روند صعودی دارد که این مهم شاید تدوین قوانین و قواعد استفاده از ارزهای رمزگذاری شده و دیجیتال را در کشور ضروری می کند و همچنین این اقدام می تواند سرآغازی برای بهره‌مندی از فناوری بلاک چین در نگهداری اطلاعات به‌خصوص در بخش مالی در ایران باشد، البته باید منتظر ماند و دید تا چه حد از ورود بیت کویت به بورس تهران از سوی مردم استقبال می شود و همچنین موسسات مالی و شرکت های تا چه میزان برای نگهداری اطلاعات خود از فناوری بلاک چین استفاده خواهند کرد و همچنین رویکرد نهادهای ناظر به این فناوری های نوین مالی در صورت استقبال مردم چه خواهد بود.

منبع : ibena.ir

به اشتراک بگذارید
۱۷م فروردین, ۱۳۹۶|دسته بندی: اخبار|برچسب: |0 نظر

یک نظر بنویسید